Filmas "Kaza kāpa debesīs" pirmizrāde

14. aprīlī plkst. 15:00 Liepājas latviešu biedrības nama Kamerzālē notiks režisores Laimas Žurginas dokumentālās filmas “Kaza kāpa debesīs” reģionalā pirmizrāde Liepājā un tikšanās ar filmas radošo grupu, kā arī tādiem filmas varoņiem kā Imants Kalniņš.

Režisores Laimas Žurginas dokumentālās filmas sižets veidots par 20. gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Šajā laikā cilvēce ir plaši informēta par procesiem sabiedrībā “brīvajā pasaulē”, taču viena sestā daļa pasaules dzīvoja aiz “dzelzs priekškara”, Padomju Savienībā, kas pēc Otrā pasaules kara bija nonākusi starptautiskā izolācijā. Filma iecerēta kā stāsts par šo laiku Baltijā, Latvijā, Rīgā. Filmas varoņus vieno jaunības bohēmiskā pulcēšanās vieta, neliela beznosaukuma kafejnīca Rīgas vecpilsētā, tautā saukta par “Kazu”. Filmas režisore par filmā redzamo piebilst: ““Kaza” jau ir tikai mīts un leģenda. Cilvēki un viņu darbi uz vēsturtes fona - reāli.”

Šī vieta apvīta leģendām, mītiem un humoristiskiem nostāstiem. Tā bija vieta, kur padomju laika Rīgas jauniešiem garīgos orientierus sniedza Džoanas Baezas un Boba Dilana, Žaka Brela, Šarla Aznavūra un Bītlu, Vladimira Visocka un Bulata Okudžavas mūzika.

Informācija no Rietumu pasaules “Kazas” apritē nonāca caur relatīvi brīvāko kaimiņvalstu presi. Te diskutēja par Džoisu, Kafku, Sartru,  Fellini, Antonioni. un Bergmanu, franču un čehu kino “jauno vilni”, Pikasso un Polloku, Garodī un Dubčeku. Filmas režisore par filmas uzņemšanu saka: “Esam uzfilmējuši lielu skaitu, manuprāt, interesantu sarunu ar kādreizējiem “kazistiem”, kas dalās atmiņās, atziņās un pieredzes bagātos vērtējumos par šodienu un laiku pirms četrdesmit līdz piecdesmit gadiem. ”Kazas” apmeklētāju skaits ir liels un visus aptvert nav iespējams. Kino grupas izvēle ir par labu spilgtākajām personībām, arī tiem, kas, izejot cauri dažādiem dzīves līkločiem, spējuši realizēt savus talantus un kļuvuši par Latvijas kultūrvēstures ikonām, dzīviem klasiķiem.”

Dokumentālās filmas varoņu skaitā ir tādi kultūras jomā atpazīstami cilvēki kā komponists Imants Kalniņš, dzejnieks Viktors Kalniņš jeb Viks, teātra režisore Māra Ķimele, gleznotāja Maija Tabaka, dzejnieks Jānis Rokpelnis, gleznotāja Laima Eglīte, Latvijas radio skaņu režisors Augustīns Delle, gleznotāja Biruta Delle, restaurātors un kultūras eksperts Eižens Valpēteris, fotogrāfe Māra Brašmane, grafiķis un aktuālais ironizētājs nedēļas izdevumā “IR” Māris Bišofs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, gleznotājs un mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, kā arī dzejnieks Uldis Bērziņš, kuram pieder dzejolis par “Kazu”, kas izmantots filmas nosaukumā.

Vēl filmā izmantotas 20. gadsimta sešdesmito līdz septiņdesmito gadu kinohronikas un fotogrāfijas. Uzkrājies mūzikas ierakstu kopums, kurus paredzēts izmantot filmā. Šī interesantā kultūrvēsturiskā parādība radījusi talantīgu un neatkarīgu, spilgtu, ražīgu  un patstāvīgi domājošu paaudzi, kas spītējot vēsturiskajām kolīzijām, spējusi nest cauri dzīvei radošam darbam visnepieciešamāko iekšējās brīvības sajūtu.

Pateicamies Valsts Kultūrkapitāla fondam un Rīgas domes kultūras departamentam, kuru piešķirtais finansējums ļāvis uzfilmēt šos Latvijas kultūras vēsturei nozīmīgos cilvēkus un atlasīt filmai nepieciešamos arhīva materiālus, kas raksturo sešdesmito gadu sabiedrības norises, sajūtas un tendences pasaulē.

Režisore Laima Žurgina studējusi Vissavienības Valsts Kinematogrāfijas institūtā Maskavā un Eiropas Filmu koledžā Ebeltoftā, kā arī ar Valsts komisijas lēmumu saņēmusi kino un TV režisora kvalifikāciju. No 1968. gada līdz šim laikam strādājusi par kinorežisori, scenāriju autori un producenti dažādiem kino un video projektiem. Strādājusi TV studijās Somijā, Bulgārijā un Krievijā, kā arī devusies filmēšanas ekspedīcijās, starptautiskos kinofestivālos un dažādos forumos, kur iepazinusi tādas valstis kā Amerikas Savienotās Valstis, Lielbritānija, Francija, Vācija, Spānija, Itālija, Dānija, Zviedrija, Somija, Krievija, Gruzija, Baltkrievija, Armēnija, Uzbekistāna, Tadžikistāna, Bulgārija, Vjetnama un citas.

Biļetes (3,00 eur) uz filmu varēs iegādāties Liepājas latviešu biedrības nama Info centrā 1 stundu pirms kino seansa.

Mēs izmantojam sīkdatnes. Nospiežot “Piekrītu”, jūs apstiprināt, ka saprotat un piekrītat sīkdatņu izmantošanai jūsu ierīcē.
Uzzināt vairāk Piekrītu