Liepājas Latviešu biedrības namā būs skatāmas Pasaules latviešu mākslas centra izstādes
No 15. jūlija līdz 14. augustam Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā skatāmas divas Pasaules latviešu mākslas centra (PLMC) izstādes:
– Lelde Kalmīte “NEMIERĪGAS AINAVAS – GLEZNAS UN ZĪMEJUMI”;
– Augusts Annus, Jānis Annus un Anna Hāgena – Annus “ANNUS REIZ TRĪS”.
Izstāžu atklāšana 15. jūlijā pulksten 15.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā.
Pasaules latviešu mākslas centrs veidots ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara rezultātā trimdā devušies latviešu mākslinieki un ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze.
Centra dibinātāja , gleznotāja un izstāžu kuratore Lelde Kalmīte (precējusies Kanderovska) dzimusi Vācijā tūdaļ pēc kara pazīstamā ekspresionista, seno riju un žebērkļu gleznotāja Jāņa Kalmītes ģimenē.
Māksliniece ir absolvējusi Čikāgas Universitāti, kā arī papildus ieguvusi doktora grādu mākslas pedagoģijā Minesotas Universitātē.
Leldes Kalmītes izstādē “Nemierīgas ainavas – gleznas un zīmējumi” būs redzamas gleznas, kas atspoguļo dedzinošu iznīcību un raizes, turpretim tintes zīmējumi ir radīti kā miera un meditācijas vieta. Mākslinieci aizrauj ģeometrisko rakstu un dabisko formu krustojums. Latvijas senās un precīzi iestādītās koku gatves ir viens no mākslinieces iedvesmas avotiem, skaidrojot to, ka tāpat kā dārzkopībā, arī šāda veida zīmēšanā viņa meklē līdzsvaru starp dabas vēlmēm un cilvēka nodomu.
Savukārt izstādē “ANNUS REIZ TRĪS” būs skatāmi 19 Annus dzimtas mākslinieku darbi, ko radījuši mākslinieki – Augusta Annus (tēvs), Jānis Annus (dēls) un Anna Hāngena -Annus (meita).
Augusts Annus (dažos avotos minēts arī kā Augusts Annuss) dzimis 1893. gada 27. oktobrī Liepājā, mācījās Kijivas Ķeizariskajā mākslas skolā, Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā Petrogradā (1915 – 1918), vakaros apmeklējis arī Petrogradas Mākslas veicināšanas biedrības skolu. 1926. gadā beidzis Latvijas Mākslas Akadēmijas Jāņa Tillberga Figurālās gleznošanas meistardarbnīcu.
Strādājis par skatuves gleznotāju Liepājas jaunajā teātrī (1921 – 1923), bijis Latvijas Mākslas Akadēmijas pedagogs (1929 – 1940, 1941 – 1944) un profesors (1944). 1920. – 30. gados studiju nolūkos apmeklējis Franciju, Spāniju, Vāciju, Austriju, Holandi, Beļģiju, Somiju, Angliju un Itāliju. Sākot ar 1923. gadu sācis piedalīties Neatkarīgo mākslinieku vienības izstādēs.
1931. gadā apbalvots ar Kultūras fonda prēmiju,1938. gadā – ar 4. šķiras Atzinības krustu, bet 1940. gadā saņēma prēmiju par izciliem sasniegumiem mākslā.
1935. gadā ģimenē piedzimis dēls Jānis Annus, bet 1937. gadā meita Anna Māra Annus.
1944. gadā, bēgot no Sarkanās armijas, izceļoja uz Vāciju, bet 1950. gadā pārcēlās uz dzīvi ASV. Visur bijis aktīvs mākslas dzīves organizētājs un atbalstītājs. Mākslinieks miris 1984. gada 5. janvārī Ņujorkā, ASV. 2013. gadā pārapbedīts Rīgas Meža kapu Mākslinieku kalniņā.
Jānis Annus dzimis 1935. gada 25. oktobrī Rīgā gleznotāja Augusta Annusa ģimenē.
Sākoties Otrajam Pasaules karam, kopā ar vecākiem un māsu devies emigrācijā uz Vāciju, bet 1950. gadā ar ģimeni pārcēlies uz ASV. Studējis Industriālajā mākslas skolā Ņujorkā, bet bakalaura grādu mākslā ieguvis Bruklinas Prata institūtā. Vēlāk, iegūstot stipendijas, studijas turpinājis Nacionālajā Dizaina akadēmijā pie Luija Bušē, mākslas skolā “Art Students League” un Romas “Academia di Belli Arte e Liceo Artistico”, kur apguvis skatuves un filmu dekorāciju gleznošanu. Pēc tam veidojis skatuves “ietērpu” amerikāņu un itāliešu teātru uzvedumiem, kā arī Amerikas latviešu teātrim Ņujorkā.
Dzīvojis un strādājis Rīgā, Minsterē, Ņujorkā, Romā, Ņūmeksikā un Leipcigā.
Mākslinieka gleznas un fotogrāfijas tikušas izstādītas Romā, Neapolē, Palermo, Ņujorkā, Čikāgā, Denverā, Redingā, Filadelfijā, Kolumbusā, Leipcigā, Minsterē un Rīgā.
Bijis sabiedrisks darbinieks, darbojoties kā Minsteres latviešu centra valdes loceklis un korporācijas “Fraternitas Lataviensis” filistrs. Miris Leipcigā 2013. gada 27. februārī. Mākslinieks un viņa vecāku pīšļi
2013. gada 4. jūlijā apbedīti Rīgas Meža kapu Mākslinieku kalniņā.
Anna Māra Hāgena – Annus dzimusi 1937. gadā Rīgā. Tēvs ir viens no ievērojamākajiem latviešu gleznotājiem figurālistiem Augusts Annus. Sākoties Otrajam Pasaules karam, kopā ar vecākiem un brāli devusies emigrācijā uz Vāciju, bet 1950. gadā ar ģimeni pārcēlusies uz ASV. Beigusi Prata Institūtu Ņujorkā ar M.F.A. grādu (Tēlotājmākslas maģistra grāds). Darbojusies skulptūrās grafikā un dekoratīvajā mākslā. Kopš 1958. gada piedalījusies izstādēs Ņujorkā, Klīvlendā, Filadelfijā, Redingā un citur. Viņa dzīvo un strādā Bruklinā, Ņujorkā. Viņas vīrs Tomass Hāgens ir gleznotājs.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Pasaules latviešu mākslas centru Cēsīs.
Izstāde interesentiem pieejama bez maksas, pateicoties Liepājas valstpilsētas pašvaldības finansiālajam atbalstam.
To būs iespējams aplūkot katru dienu no pulksten 10.00 līdz 19.00.