Filmas “Maiņa” seanss un tikšanās ar radošo komandu

27.09.2020
16:00
|
Liepājas Latviešu biedrības nama kamerzāle

27. septembrī plkst. 16.00 Liepājas Latviešu biedrības namā pēc ilgāka pārtraukuma interesenti ir aicināti apmeklēt režisora Reiņa Kalviņa krimināldrāmu “Maiņa” un tikšanos ar filmas radošo komandu.

Filma “Maiņa” ir krimināldrāma, kas vēsta par vienas nakts notikumiem jauna taksometra vadītāja Mareka (Edgars Ozoliņš) dzīvē. Lai uzturētu dēlu, Mareks naktīs strādā par taksometra vadītāju. No viņa mašīnas tiek nozagta nauda, kuru Mareks ir parādā priekšniekam par sasisto mašīnu. Viņam pēc iespējas ātrāk jāatpelna nozaudētais, tāpēc cerībā atrast ienesīgus klientus viņš dodas uz lidostu un apbraukā Rīgas viesnīcas. Mareks ignorē nerakstītos taksistu pasaules likumus, kas izjauc trauslo līdzsvaru starp konkurējošām taksometru firmām. Tuvojoties rītam, nozagtā nauda vairs ne tuvu nav viņa lielākā problēma.

Filma vēsta par galvenā varoņa paaudzi, kas dzimusi īsi pirms Latvijas neatkarības, piedzīvojusi neatkarības atgūšanu un savu pieaugšanu 90. gadu pārmaiņu laikā, kad ikviens varēja un mēģināja kļūt par kaut ko citu. Filmas “Maiņa” ideja aptver plašāku paaudzes raksturojumu, parādot, kā jaunajos dzīves apstākļos izvēlējušās dzīvot dažādos laikos augušas paaudzes konkrētā sociālā vidē, liekot aizdomāties par personīgajām izvēlēm krīzes situācijās un morālo vērtību krīzi sabiedrībā.

Filmas režisors ir Reinis Kalviņš, kuram šī būs debijas filma. Studiju laikā Reinis veidojis īsfilmas ”Viņš paņēma pudeli, bet atstāja meiteni,” “Blackout” un “Coffee and cigarettes.” Reinis Kalviņš ieguvis kino izglītību Baltijas Filmu un mediju skolā Tallinā (2014) un papildinājis zināšanas maģistrantūras studijās Sarajevas Universitātes programmā Bela Tarr Film Factory (2016). Strādājis kā filmas “1906” producents, bijis Latvijā uzņemtās somu spēlfilmas “The Hatching” izpildproducents (2019). Ar filmu “Maiņa” Reinis tiks pieteikts kā viens no jaunā autorkino pārstāvjiem Latvijas “jaunā viļņa” kinematogrāfijā, piedāvājot Latvijas skatītājam svaigu kino valodu un stilistisku risinājumu un tādējādi veicinot Latvijas filmu žanru daudzveidību.

 “Ideja par filmu man radās, vēl dzīvojot Sarajevā, kur reizēm sanāca pārvietoties arī ar nelegāliem taksometriem. Paralēli Latvijas medijos parādījās virsraksti par taksistu savstarpējo rēķinu kārtošanu Rīgā un teritoriju sadalījumu pasažieru uzņemšanai lidostā. Sākotnēji izklausījās gandrīz neticami, ka Rīgā 21. gadsimta sākumā vēl pastāv šāds burbulis, kuru nav skārušas pārmaiņas un kur faktiski  valda deviņdesmito gadu principi. Interesanti likās doties atmosfēriskā vienas nakts braucienā cauri pilsētai no šāda skatupunkta. Savā ziņa filma ir omāža tai pilsētas daļai, ar kuru saskaras taksisti, bet kas nav īpaši atvērta skatam no ārpuses”, tā filmas režisors Reinis Kalviņš.

Filmas operators ir rumāņu izcelsmes operators Džordžs Čipers-Lilemarks (George Chiper-Lillemark), filmas scenāriju rakstījuši Reinis Kalviņš un Aldis Bukšs, montāžas režisors ir Armands Začs, skaņu režisors – Artis Dukaļskis, filmas mākslinieks – Jānis Bijubens, grima māksliniece – Maija Gundare, kostīmu māksliniece – Liene Dobrāja, filmas izpildproducente – Ilze Krūmiņliepa, aktieru atlases režisore – Māra Liniņa, filmas producents – Gints Grūbe. Galveno lomu filmā atveido aktieris Edgars Ozoliņš, kurš kopš 2009. gada ir Liepājas teātra aktieris. Edgars iepriekš filmējies Krievijas spēlfilmās “No pieciem līdz septiņiem” (rež. Aleksandrs Kasatkins), “Kvest” (rež. Andrejs Zagiduļins) un “Mantojums” (rež. Vladimirs Šegoļkovs). 

“Ir liels prieks, ka ar Reiņa Kalviņa debijas spēlfilmu “Maiņa” pēc ilgāka klusuma atkal varam aicināt Latvijas skatītājus uz kino, un dubults prieks, ka to varam darīt ar jauna režisora pirmo filmu, kas ir stāsts par mūsdienu Rīgas it kā neredzamo kriminālo pusi, bet par kuras savstarpējām cīņām ikdienā varam lasīt ziņu portālos un avīzēs. Filmas sižets aizgūts no reāliem Latvijas taksistu stāstiem un dokumentāliem notikumiem. Vēl tikai pirms dažiem gadiem 80% taksometru biznesa atradās pelēkajā zonā, un filmas scenārija izveidei izmantoti reāli taksometru šoferu stāsti par viņu ikdienu,” tā filmas producents Gints Grūbe.

Filmu studija “Mistrus Media” veidojusi tādas godalgotas un starptautiski atzītas latviešu spēlfilmas kā Viestura Kairiša “Melānijas hronika”, Dāvja Sīmaņa “Tēvs nakts”, debijas spēlfilmas “Filma” (rež. Ivo Briedis”) un “Eva” (rež. Kristiāns Riekstiņš). Šobrīd studijā notiek darbs pie Aika Karapetjana jaunās spēlfilmas “Sema ceļojumi” uzņemšanas un Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” sagatavošanas. Rudenī gaidāmas pirmizrādes “Mistrus Media” kopprodukcijas filmām – Alekseja Učiteļa filmai “Cojs” un Šarunas Bartas filmai “Mijkrēslī”, kas bija iekļauta 2020. gada Kannu kinofestivāla oficiālajā programmā.

Filma “Maiņa” veidota ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas atbalstu, filmas tapšanu atbalstīja “ArkoGints”, “SDG Lighting”, “Tet”, LTV, filmas izplatīšanu atbalsta Nacionālais kino centrs un “Deep White”.

Filmas reklāmas rullītis skatāms šeit

Biļetes iepriekšpārdošanā (4,00 eur) uz filmas seansu iespējams iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama Info centrā no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 – 17.00 un stundu pirms filmas seansa.