Izstāde “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”

30.08 - 31.08.2023
10:00 - 19:00
|
Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerija

30. augustā pulksten 17.00 Liepājas Latviešu biedrības nama izstāžu galerijā atklās izstādi “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”.

Izstāde “Gadsimta lieciniece Satikšanās ar Valentīnu Freimani” iepazīstina ar izcilās kino un teātra zinātnieces dzīvesstāstu un personību, tās svarīga daļa ir audio un video materiāli. Tās ir intervijas ar Valentīnu Freimani, raidījumi un filmas par viņu, veidotas Latvijā un Vācijā. 2022. gadā izstāde bija apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, taču Liepājai tā veidota praktiski no jauna, papildinot ar maz zināmiem faktiem par Valentīnas Freimanes Liepājā pavadīto laiku no 1950. gada līdz 1963. gadam, kad viņa pilnībā izmainīja publicistikas stilu un radīja liepājniekos to kultūras apziņu, kas šodien visiem liekas tik pašsaprotama un ļāva Liepājai iegūt “Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027” godu. Izstāde izseko Valentīnas Freimanes dzīvesstāstam arī Rīgas un Berlīnes posmos, to atspoguļo fotogrāfijas, dokumenti, priekšmeti, kā arī viņas pašas citāti.

Izstādes tekstu un materiālu atlasi veidoja kino zinātniece Anita Uzulniece un teātra zinātnieces Margarita Zieda un Vēsma Lēvalde. Mākslinieciskā konsultante – Anna Heinrihsone. Izstāde īstenota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, SIA “SBArt” un SIA “PM-TM” atbalstu.

Papildinot izstādi “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”, tās norises laikā LLBN būs skatāmi trīs kinolektoriji:
8. septembrī pulksten 17.00 “Paradīzes bērni” (1946, režisors Marsels Karnē)
15. septembrī pulksten 17.00 “Atlanta” (1934, režisors Žans Vigo)
22. septembrī pulksten. 17.00 “Ilo kunga brīvdienas” (1953, režisors Žaks Tatī)

Kinolektoriju iesākumā – V. Freimanes 2011. gadā Mākslas festivālā “Cēsis” sniegtie ievadvārdi par attiecīgo filmu.
Kinolektoriji tapuši sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Mākslas festivālu “Cēsis”.

Izstāde skatāma līdz 28. septembrim. Ieeja bez maksas.